PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  Přihlášení

Poeet p?íspivku : 105
Age : 39
Registration date : 29. 06. 07

ME - Česká republika - Litva 75:95 Empty
PříspěvekPředmět: ME - Česká republika - Litva 75:95   ME - Česká republika - Litva 75:95 Icon_minitimeWed Sep 05, 2007 8:40 am

Čeští basketbalisté na Litvu nestačili
04.09.2007 20:07 - P a l m a d e M a l l o r c a - Čeští basketbalisté prohráli na mistrovství Evropy ve Španělsku v základní skupině i svůj druhý zápas, když po jednoznačném průběhu zápasu podlehli Litvě 75:95. Ve středu v závěrečném duelu skupiny musí svěřenci Zdeňka Hummela bezpodmínečně zdolat Turecko, pokud ještě chtějí pomýšlet na postup do osmifinálové fáze.

Němci Turky v úterý i díky 24 bodům Dirka Nowitzkého porazili třicetibodovým rozdílem 79:49.

Na českém týmu jako by se dnes negativně projevila pondělní smolná prohra s Německem v prodloužení a možná také až přílišný respekt k soupeři zvučného jména. Litevci, evropští šampioni z roku 2003, v prvním utkání skupiny hladce přehráli Turecko a ani Češi jim nezpůsobili mnoho komplikací. Základ k přesvědčivému vítězství položili už v prvním poločase, který vyhráli jednoznačně o 23 bodů.

Zatímco v prvním duelu se Češi proti Němcům soustředili hlavně na bránění Nowitzkého, dnes jim hrozilo nebezpečí z mnoha stran a v úvodu zářil i přes problémy s kolenem hlavně dirigent Jasikevičius z Golden State Wariors, jemuž zdatně sekundoval i Šiškauskas. Navíc Litevci v útoku spoléhali na tradičně pestrou hru, dokázali skórovat z pod koše, rychlých brejků a soupeře deptali hlavně přesnými trojkovými pokusy. Jen za první čtvrtinu se z tříbodového prostoru trefili pětkrát a v první desetiminutovce nasázeli 32 bodů.

Trenér Hummel prohlásil, že mužstvo proti jednomu z největších favoritů mistrovství zaspalo začátek. "Hráli jsme velmi špatně v obraně, ale Litevci měli až neuvěřitelně vysoké procento střelby. V druhém poločase jsme ukázali, že můžeme konkurovat i těm nejlepším, a stále jsme schopni bojovat o postup. Ve středu budeme pod menším psychickým tlakem než Turci, pro nás je už úspěchem, že jsme tady," řekl Hummel novinářům.

Naopak Hummelův tým se proti agresivní a těsné obraně prosazoval jen stěží a postupem doby se zdálo, že proti jednomu z hlavních favoritů mistrovství až příliš brzy ztrácí víru v možný úspěch a vlastní síly. Rozjetého soupeře nepřibrzdili Češi ani zónovou obranou a v 15. minutě prohrávali poprvé dvacetibodovým rozdílem - 24:44.

Češi zvedli hlavu až po poločase a využili i toho, že Litva pod dojmem vysokého náskoku podvědomě možná ubrala z tempa. V českém týmu se chytil Jiří Welsch, který byl stejně jako v pondělí hlavním tahounem českých ofenzivních akcí.

Ve třetí desetiminutovce se dokonce Čechům, kteří oproti prvnímu poločasu výrazně zlepšili i obranu a přestali Litevce pouštět k úplně jednoduchým košům, povedla sedmibodová šňůra a po trojce Welsche byla ztráta už jen dvanáctibodová. Čechy mohlo těšit, že třetí čtvrtinu vyhráli šestibodovým rozdílem.

Zkušený litevský tým ale žádné komplikace v závěru nepřipustil, soupeře nikdy nepustil blíž než na dohled dvanácti bodů a ve čtvrté čtvrtině český tým dorazil další trojkovou smrští, do které se úspěšně zapojili i hráči z velmi silné lavičky. Český tým mohl být rád alespoň za to, že soupeři nedovolil nastřílet sto bodů.

Podle Luboše Bartoně měli čeští basketbalisté hrát v úvodu zápasu tvrději. "Začátek jsme vůbec nezachytili, nedostali jsme se do tempa, navíc oni nás sráželi výbornou střelbou a hlavně těmi trojkami. Trenéři nám v poločase řekli, kde děláme chyby, a to pak bylo na hřišti vidět. Litevci začali ztrácet balony, nám se začalo dařit střelecky, takže můžeme jen litovat toho úvodu," prohlásil autor 13 bodů.

Výsledek:
Litva - ČR 95:75 (32:15, 54:31, 72:55)
Nejvíce bodů: K. Lavrinovič 22, Kleiza 14, D. Lavrinovič 12, Jasikevičius 10 - Welsch 18, Benda 14, Bartoň 13, Whitfield 9, Nečas 7, Houška 5, Vrubl 4, Kraus 3, Beneš 2. Rozhodčí: Muhvič (Chorv.), Sutulovič (Mak.), Latiševs (Lot.). Fauly: 23:21. Trestné hody: 23/12 - 21/17. Trojky: 13:6.